dentysta

Zęby mądrości i ich usuwanie

Zdrowie i uroda

Wiele dorosłych osób boryka się problemem związanym z zębami mądrości. Bardzo często powstaje konieczność usunięcia „ósemek”. Czym są zęby mądrości? Czy należy decydować się na ich wyrywanie?

Zęby mądrości – czym są?

Zęby mądrości, nazywane potocznie „ósemkami”, to innymi słowy ostatnie zęby trzonowe. Wyrastają one w liczbie 4 sztuk – na końcu lewej i prawej strony żuchwy i szczęki. Zęby mądrości pojawiają najczęściej u pacjentów powyżej 17. roku życia. Zdarza się, że ich wyrzynanie przypada znacznie później (np. u osób 40-letnich). Stomatolog Wolsztyn przyjmuje pacjentów w różnym wieku, którzy skarżą się na problemy związane z pojawiającymi się ósemkami. U sporej części z nich ząb mądrości wyrasta krzywo lub jedynie częściowo. Warto pamiętać, że wyrzynający się u dorosłego człowieka ząb powoduje spore zmiany w obrębie układu całej jamy ustnej, często prowadząc do rozmaitych komplikacji i zaburzeń.

Ósemki – czy należy je usuwać?

Pacjenci podczas wizyt w gabinetach dentystycznych (jak np. Stomatolog Wolsztyn) zadają specjalistom pytania, czy warto zdecydować się na ekstrakcję zębów mądrości. Każdy, kto przeszedł usuwanie ósemek wie doskonale, że nie jest to łatwy zabieg. Zęby mądrości umiejscowione są w taki sposób, że całość musi być wykonana przez odpowiedniego specjalistę (zwykle jest to chirurg stomatologiczny). Jeśli więc kość nie powoduje żadnych nieprawidłowości, lekarze są zdania, że nie ma sensu wykonywać takiego zabiegu. Jednak w bardzo wielu przypadkach podatne na próchnicę i stany zapalne ósemki to źródło bólu i dyskomfortu. Dolegliwości często są niezwykle silne i obejmują niekiedy spore obszary czaszki. Wówczas większość gabinetów (w tym Dentysta Wolsztyn) zaleca pacjentom zabieg usunięcia zębów mądrości.

Dentysta Wolsztyn – usuwanie ósemek

Ekstrakcja zębów mądrości musi być wykonywana przez doświadczonego w tym specjalistę, aby zmniejszyć ryzyko powikłań. Czynności te nie należą do najprostszych – wymagają dużych umiejętności praktycznych, wiedzy i precyzji. Klinika dentystyczna Wolsztyn przeprowadza zabiegi skutecznie, ograniczając nieprzyjemne odczucia do minimum. Pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu lub narkozie. Wcześniej oczywiście robione jest zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej i to właśnie m.in. na jego podstawie zapada decyzja o ekstrakcji zęba. Klinika dentystyczna Wolsztyn to gabinet, w którym usuwanie ósemki wykonywane jest możliwie szybko i sprawnie. Jeśli zajdzie potrzeba, pacjent otrzymuje również receptę na odpowiednie środki przeciwbólowe, które może zażyć po zabiegu.