uprawnienia SEP, szkolenie SEP

Uprawnienia SEP G1 – dla kogo są polecane?

Technologia Przemysł

Niestety na rynku pracy jest coraz mniej fachowców elektryków, dlatego w całej Polsce organizowane są szkolenia SEP, które przygotowują do egzaminu i zdobycia uprawnień SEP G1. Czym są uprawnienia energetyczne G1? Jak wygląda kurs?

Uprawnienia G1 – dlaczego warto je mieć?

Na rynku pracy jest wiele ofert skierowanych do elektryków, którzy mają uprawnienia SEP G1. Z takimi uprawnieniami można znaleźć lepszą pracę i więcej zarabiać. Czym dokładnie są uprawnienia SEP G1? SEP jest skrótem od Stowarzyszenia Elektryków Polskich, a G1 oznacza uprawnienia elektryczne. Są jeszcze dwie pozostałe grupy G2 i G3, które oznaczają uprawnienia cieplne i gazowe.

Uprawnienia G1 znacząco podnoszą kwalifikacje i poszerzają wiedzę z zakresu elektryki. Często sami pracodawcy wysyłają pracowników na takie kursy, aby podnieść ich umiejętności. Na szkoleniu przekazywana jest wiedza z zakresu eksploatacji i instalacji urządzeń elektrycznych.

Uprawnienia energetyczne G1 – kto może uczestniczyć w szkoleniu?

Uprawnienia SEP wydawane są na okres 5 lat, dlatego każdy posiadający takie zaświadczenie musi pilnować daty upływu terminu. W szkoleniach SEP mogą uczestniczyć czynni zawodowo elektrycy oraz osoby całkowicie niezwiązane z branżą.

Każdy, kto chce zapisać się na kurs, musi mieć skończone 18 lat i mieć przynajmniej podstawowe wykształcenie. Jedynie kursy zawierające materiały w grupie powyżej 1kV mają ograniczenia. W takim szkoleniu mogą wziąć udział osoby, które mają praktyczne doświadczenie w pracy z instalacjami elektrycznymi o takim napięciu.

Ile czasu trwa szkolenie SEP G1?

Uprawnienia SEP G1 można zdobyć w całym kraju. Kursy organizowane są regularnie przez ośrodki szkoleniowe. Podczas zajęć przekazywana jest wiedza teoretyczna. Odbywają się również warsztaty, których zadaniem jest przekazanie wiedzy praktycznej. Szkolenie trwa jeden dzień i w pełni przygotowuje do uczestnictwa w egzaminie.

Jest także możliwość zapisania się na kurs SEP ze wszystkich grup, to znaczy G1, G2 i G3. Decydując się na taką opcję, można sporo zaoszczędzić, gdyż cena jest znacznie niższa niż przy wyborze każdego kursu oddzielnie. Dodatkowo jest możliwość zrobienia szkolenia w ciągu jednego dnia. Nie trzeba także obawiać się egzaminu, gdyż wiedza przekazana podczas kursu jest wystarczająca, aby zdać egzamin bez problemów.