dentysta, stomatolog

Zawód lekarza stomatologa

Zdrowie i uroda

Lekarz stomatolog zajmuje się leczeniem zębów, jamy ustnej oraz obszarów twarzoczaszki. Od 1 maja 2004 funkcjonuje również tytuł lekarz dentysta. Obecnie obie te nazwy są poprawne i używane zamiennie.

Czym zajmuje się stomatolog?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że okręgowa izba lekarska przyznaje ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty. W celu uzyskania tego prawa, trzeba się udać do rejestru lekarzy i złożyć właściwy wniosek razem ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, ale niestety wiele osób nie przestrzega nawet podstawowych zasad. Gdy próchnica jest już w zaawansowanym stadium to może pomóc tylko dobry dentysta Wrocław jest miastem oferującym duże możliwości. Leczeniem chorobowo zmienionych tkanek zęba oraz próchnicy zajmuje się stomatologia zachowawcza. Warte uwagi jest także leczenie kanałowe, czyli tak zwana endodoncja, która dotyczy leczenia miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Można śmiało powiedzieć, że jest to dział stomatologii, który cieszy się największym zainteresowaniem. Pedodoncja to z kolei stomatologia dziecięca, która skupia się nie tylko na leczeniu zębów stałych, ale również mlecznych.

Leczenie zębów

Przynajmniej raz na pół roku nasze zęby powinien obejrzeć doświadczony stomatolog Wrocław jest miastem, w którym działa wiele gabinetów stomatologicznych. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy cieszą się pozytywną opinią i wiele lat działają na rynku. Usługi stomatologiczne niestety nie należą do najtańszych, ale trzeba się już z tym pogodzić. Profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ lepiej jest zapobiegać niż później leczyć. Jeśli próchnica jest długo nieleczona to może dojść nawet do zakażenia miazgi zęba. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest ekstrakcja, czyli usunięcie zęba wraz z korzeniem. Warte polecenia są zabiegi wzmacniające szkliwo, takie jak lakierowanie lub lakowanie zębów. Warto dodać, że takie zabiegi zmniejszają również ryzyko pojawienia się próchnicy. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to jeszcze nie wszystko, ponieważ warto też używać nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Dokładny wywiad lekarski to pierwsza czynność, którą wykonuje lekarz stomatolog. Wizyta w gabinecie stomatologicznym jest zawsze stresująca, ale tak naprawdę nie ma się czego obawiać.