stomatolog

Etyczna praca stomatologa

Zdrowie i uroda

Czy można mówić o etycznej pracy stomatologa? Cóż, nietrudno dojść do wniosku, że zawód ten jest – zwłaszcza z punktu widzenia pacjenta – dość kontrowersyjny. A jednak istnieje coś takiego, jak etyka pracy stomatologa. Co więcej, nie odnosi się ona wyłącznie do systemu zarządzania danymi osobowymi.

Po pierwsze – nie leczyć!

Może to zabrzmieć dziwnie, ale czasami zdarza się, że stomatolog nowa huta chce leczyć pacjenta niejako na siłę. Wynika to z faktu, że usunięcie zęba jest z reguły mniej opłacalne, niż np. zaawansowane leczenie kanałowe. Tu właśnie trzeba jasno zaznaczyć, że jeśli pacjent żąda wyłącznie ekstrakcji bolącego zęba, to trzeba mu tą ekstrakcję zapewnić… Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ząb naprawdę mocno boli i np. zbliża się weekend. Czasem bowiem zdarza się, że dentysta kraków nowa huta przenosi kolejny zabieg na poniedziałek, pozostawiając pacjenta z olbrzymim bólem i dawką ibupromu. Czy to ma sens?

Ile to kosztuje?

Zdarza się, że prywatny stomatolog kraków nowa huta jest po prostu drogi. Cóż, każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą ma prawo do takiego, a nie innego wyceniania swoich usług. Problem polega na tym, że wielu stomatologów nie chce, albo nie potrafi dokładnie wycenić, ile Pacjent będzie musiał zapłacić za rozpoczęte leczenie. Co ciekawe, zależność ta ma miejsce głównie wtedy, gdy ma się do czynienia z leczeniem kanałowym. Owszem, jeśli różnice kwotowe są nieznaczne, zawsze warto postawić na leczenie. Jeśli jednak proces ten ma uszczuplić budżet domowy o około 500 – 1000 złotych, czas rozważyć taką propozycję.

Ból od ręki

Każdy postępujący etycznie stomatolog nowa huta, powinien umożliwić swoim pacjentom jak najszybsze usunięcie bolącego zęba. Zostawianie ich “z bólem” na kolejną wizytę jest po prostu nieetyczne, a w niektórych przypadkach… okrutne.. Co więcej, tacy pacjenci – o ile istnieje taka możliwość – powinni być przyjmowani od razu. Dzięki temu cierpiący pacjent może możliwie jak najszybciej zyskać ukojenie. I jeszcze jedno: etyka zawodowa wymaga, by zachować uszczypliwości dla siebie. Nawet, jeśli dentysta kraków nowa huta zauważył, że jego pacjent nie lubi dbać o uzębienie, to warto nie atakować go słownymi zaczepkami. Choć trzeba przyznać, że w tym przypadku racja stoi po stronie dentysty z Krakowa.

Podsumowując, każdy stomatolog kraków nowa huta, powinien kierować się określoną kulturą zawodową. Bez niej trudno sobie wyobrazić profesjonalnego lekarza, bo – nie da się ukryć – dentysta jest przecież lekarzem.