dentysta, stomatolog, zdrowe zęby

Stomatologia dziecięca w Poznaniu

Zdrowie i uroda

Wielu z nas ma traumę z wizyt u stomatologa, nabytą jeszcze w dzieciństwie. Czasy wtedy były zupełnie inne, kwalifikacje personelu i sprzęt dentystyczny także. Zdarzało się wiele razy, że odwiedziny w gabinecie “dentysty sadysty” kończyły się wodospadami łez i lamentem dziecka, który słyszany był u rzeźnika naprzeciwko. Dawna to epoka, a technologia poszła tak do przodu, że dzisiaj naprawdę wizyta u dentysty w niczym nie przypomina tamtych mrocznych dziejów. W niniejszym tekście przedstawimy jak wygląda obecnie opieka dentystyczna dla dzieci i jak to się kształtuje w Poznaniu.

Dobry dentysta dziecięcy – czyli jaki?

Dobry dentysta dziecięcy musi mieć wiele cech, aby dzieci czuły się bezpiecznie podczas wizyty w jego gabinecie. Dzieci są znacznie bardziej wrażliwe i podatne na niepokój, gdy siadają na fotelu dentystycznym, wyglądającym jak skrzyżowanie statku kosmicznego z narzędziem tortur, a zamaskowana osoba wdziera się do ich ust za pomocą hałasujących narzędzi.

Pierwsza sprawa, rzec by można oczywistość, to miłość do dzieci. Maluchy znacznie różnią się od dorosłych i wymagają pewnej dozy cierpliwości i zrozumienia, aby skutecznie się nimi opiekować. Każdy, kto pracuje z dziećmi, musi być dla nich miły i cierpliwy. Jeśli dentysta dziecięcy naprawdę kocha dzieci, dziecko będzie w stanie to zauważyć i będzie czuło się w jego lub jej towarzystwie bardziej komfortowo.

Wszyscy dentyści muszą posiadać dużą wiedzę, jednak stomatolodzy dziecięcy muszą mieć szczególne rozeznanie w temacie zębów dzieci. Jest wiele różnych rzeczy, na które dentyści pediatrzy powinni zwracać uwagę, na przykład: oznaki ssania kciuka, używania smoczka i zgrzytania zębami.

No i oczywiście jeszcze sprawa kluczowa. Sam gabinet! Zwykłe gabinety dentystyczne są nudne i mogą zniechęcić a nawet przestraszyć dziecko. Dentysta dziecięcy powinien mieć gabinet udekorowany i kolorowy, aby dzieci czuły się bardziej jak w domu. Przydadzą się chociażby kreskówki odtwarzane na telewizorze, zabawki i dekoracje, wszystko byle odwrócić uwagę dziecka od pracy stomatologa.

Stomatolog dziecięcy Poznań – jak szukać aby dobrze znaleźć?

Zacznijmy od internetu. W sieci można znaleźć ciekawe rankingi pod hasłem “dentysta dziecięcy Poznań“. Dzięki temu możemy zorientować się jacy stomatolodzy są najczęściej i najchętniej wybierani w stolicy Wielkopolski. oraz przy okazji poznać opinie innych klientów.

Stomatologia dziecięca Poznań to także długofalowe programy profilaktyki stomatologicznej dla dzieci, prowadzone przez organa wojewódzkie i struktury uniwersytetów medycznych. Mocnym punktem takich konceptów jest edukacja oraz szeroko pojęta walka z próchnicą.