dentysta, stomatolog

Rodzaje protez zębowych

Zdrowie i uroda

Protetyka stomatologiczna to specjalność zajmująca się projektowaniem i produkcją protez. Proteza to sztuczny zamiennik utraconego organu lub części ciała. W przypadku utraty zębów w wyniku choroby lub wypadku, ich wymiana wymaga dobrego dopasowania, „właściwego zgryzu” i naturalnego wyglądu.

Protetyk poznań — kompetencje w praktyce

Profesjonalny protetyk poznań, dzięki praktycznej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu, oferuje usługi na bardzo wysokim poziomie. Pacjenci mogą się spodziewać fachowej obsługi i indywidualnych rozwiązań. Protezy zębowe poznań są produkowane z dużą starannością, z najlepszych materiałów.
Najpopularniejsze protezy to protezy stałe (korony, mosty, implanty) oraz protezy ruchome (protezy częściowe i całkowite) i kombinowane.
Protezy zębowe poznań ceny są uzależnione od placówki, w której są wykonywane oraz zastosowanych materiałów.

Stałe protezy zębowe poznań

Teoretycznie korony nie są protezami, ponieważ w ich przypadku zachowuje się naturalny korzeń zęba. Korona przywraca pierwotny kształt zęba w przypadku konieczności naprawy dużego ubytku. Istnieją różne rozwiązania, które znacznie różnią się ceną. Protezy zębowe poznań ceny są uzależnione przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane. Mogą to być korony metalowe, licowane ceramiką, ceramiczne.

Aby zastosować koronę, szlifuje się ząb i formuje elastyczną masą. Technik dentystyczny wykorzystuje ten model do wykonania właściwej korony, którą następnie mocuje się do przygotowanego kikuta zęba. Z estetycznego punktu widzenia najbardziej odpowiednim materiałem jest ceramika.

Mosty służą do zastępowania utraconych zębów. Za pomocą mostka przywraca się zdolność żucia, estetykę i funkcję mowy. Jest on mocowany do sąsiednich zębów lub luki międzyzębowej.

Protezy ruchome

Protezy częściowe są nieskomplikowane, ekonomiczne i nadają się również do większych ubytków. Są odlane w jednym kawałku ze stopu kobaltowo-chromowego, który jest całkowicie przyjazny dla tkanek i odporny na korozję. Protezy częściowe składają się z płyty bazowej z klipsami ustalającymi, niestety łączniki są widoczne na zębach filarowych.

Protezy całkowite to ruchome uzupełnienia jednej lub obu bezzębnych szczęk. Celem tego zabiegu jest umożliwienie przeżuwania, funkcjonalna, estetyczna i fonetyczna rehabilitacja osoby bezzębnej. Chociaż protezy całkowite są stosunkowo niedrogie, są znacznie mniej wygodne i mniej estetyczne niż protezy stałe.

Protezy kombinowane

W przypadku protez kombinowanych protezy częściowe lane łączone są ze stałymi elementami łączącymi (np. protezy zaczepowe lub teleskopowe). Zabieg ten ma dwie główne zalety — można uniknąć widocznych elementów przytrzymujących i podtrzymujących, ponadto zapewnia bardzo dobry komfort żucia, ponieważ nacisk przenosi się na pozostałe zęby. Protetyk Poznań musi zobaczyć i dokładnie zbadać co będzie najlepszym rozwiązaniem dla danego pacjenta.