stomatolog

Rodzaje plomb stomatologicznych: amalgamatowe, kompozytowe. Czym się różnią?

Zdrowie i uroda

Plomba to nazwa wypełnienia zęba stosowanego przy leczeniu próchnicy. Stomatolodzy stosują różne rodzaje plomb, wśród których najczęściej używane to to plomby amalgamatowe, czyli „czarne”, a także kompozytowe: chemoutwardzalne i światłoutwardzalne.

Pacjentom chcącym udać się do lekarza jak dentysta Kraków umożliwia skorzystanie z ofert gabinetów z umową z NFZ oraz prywatnych. Jakie plomby można zakładać u stomatologów w Krakowie?

Plomby amalgamatowe

To plomby powstające z amalgamatu, czyli stopu metali: srebra, cynku, cyny, miedzi oraz rtęci. Stop ten ma ciemny kolor, który widoczny jest na tle białego szkliwa, stąd też na te plomby mówi się „czarne” lub „szare”.

Amalgamat nie jest szkodliwy, ale nie powinno się go stosować u dzieci do 15. roku życia, kobiet w ciąży, karmiących. Cechuje się niską adhezją, czyli przyleganiem, dlatego wymaga specjalnego przygotowania zęba i ma większe ryzyko wypadania. Nie jest też estetyczny i może przebarwiać zęby, dlatego obecnie odchodzi się od tego typu wypełnień.

Plomby amalgamatowe wykonuje się na NFZ w zębach poza tymi od „trójki” do „trójki”. W przednich zębach umieszcza się plomby kompozytowe chemoutwardzalne – białe, ale słabsze od światłoutwardzalnych. Osobom chcącym udać się prywatnie do lekarza jak dentysta Nowa Huta i inne dzielnice w Krakowie dają możliwość skorzystania z lepszej jakości wypełnień.

Plomby kompozytowe światłoutwardzalne

Pacjentom poszukującym lekarzy jak dentysta Kraków może zaoferować dostęp do szerokiej gamy gabinetów, w których można skorzystać z plomb kompozytowych. Warto jednak pamiętać o tym, że nie są one oferowane przez każdego dentystę w Krakowie.

Prywatny stomatolog Kraków – takich gabinetów należy szukać, gdy chce się założyć plomby kompozytowe światłoutwardzalne. To nowoczesne wypełnienia, które wyróżniają się nie tylko estetyką, ale również doskonałym przyleganiem do tkanek zęba i wieloletnią trwałością.

Plomba ta wygląda dokładnie tak, jak naturalny ząb. Stomatolog indywidualnie dobiera jej kolor, aby wypełnienie nie odznaczało się na tle szkliwa.

Inne rodzaje plomb stomatologicznych

Poza powyższymi rodzajami plomb dentysta Nowa Huta i w pozostałych dzielnicach Krakowa może wykonać także inne rodzaje wypełnień, na przykład:

  • plomby glassjonomerowe (szkłojonomerowe) – stosowane najczęściej jako tymczasowy opatrunek, na przykład podczas leczenia kanałowego
  • plomby kolorowe – rodzaj plomb z barwnikiem, brokatem, które są używane u dzieci
  • plomby z kompomerów – połączenie kompozytu i materiału glassjonomerowego

Gdy potrzebny jest dobry stomatolog Kraków daje dostęp do jednych z najlepszych gabinetów w regionie. Z adresami dentystów w Nowej Hucie i całym Krakowie można zapoznać się w sieci.