Kto wynalazł telefon

Kto wynalazł telefon i kiedy powstał pierwszy telefon komórkowy?

Przemysł

Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie bez telefonów komórkowych, tabletów, komputerów itp. Znacząco usprawniają one komunikowanie się ludzi i są niezbędne by móc pracować i przemieszczać się. Jednak historia pokazuje, że kiedyś ludzie żyli bez telefonów, co dla współczesnych jest trudne do wyobrażenia. Oto informacje o tym kto wynalazł telefon i kiedy na rynek trafił pierwszy telefon komórkowy.

Kto wynalazł telefon? Historia wynalazku, który zmienił losy świata…

Kto wymyślił telefon? To nazwisko jest obecnie powszechnie znane i uczą się go już dzieci w szkole. Mowa tu o Aleksandrze Bellu, który, co ciekawe, podobno… o zaledwie 2 godziny wyprzedził swojego konkurenta – Elisha Gray’a, który w tym samym czasie również pracował nad modelem telefonu. Sam A. Bell był nauczycielem muzyki i logopedą, a jego wielką pasją były wynalazki i to właśnie dzięki jednemu z nich na stałe zapisał się na kartach historii. Było to w 1876 roku, a przez kolejna lata trwały batalie sądowe o to kto w praktyce skonstruował pierwszy telefon. W ich finale sąd uznał, że za oficjalnego wynalazcę należy przyjąć A. Bella i tak jest do dziś, a sam wynalazca w niedługo po opatentowaniu swojego dzieła założył firmę o nazwie Bell Telephone Company, która rozprowadzała telefony na całym świecie. Dzięki temu stały się one tak powszechnie znane i popularne, znacznie ułatwiając codzienne życie ludzi. W praktyce, jednak na nowsze wersje telefonów, w tym także te, które znamy i używamy obecnie, trzeba było sporo poczekać.

Kto wymyślił telefon komórkowy i kiedy? Pierwszy telefon komórkowy w historii…

Trudno w to uwierzyć, ale niebawem minie pół wieku od czasu jak na rynek trafiła pierwsza tzw. “komórka”. Jej wynalazcą był Martin Cooper, choć w tym samym czasie nad wersjami przenośnych telefonów pracowali też inni naukowcy.
Omawiane wydarzenia miały miejsce w 1973 roku, a obecnie za pierwszy w dziejach telefon komórkowy uważa się Motorolę model DynaTAC. Co ciekawe, wskazówką do jego powstania był.. komunikator kapitana Kirka ze znanego „Star Treka”.
Dla osób zainteresowanych faktem tego jak potoczyły się losy pierwszej komórki ważne jest wskazanie na inną datę – 3 wrześnie 1973 roku, kiedy w Nowym Jorku odbyła się pierwsza prezentacja modelu dr Cooper’a. Wykonał on wówczas pierwsze połączenie z komórki, a około 10 lat później na rynek trafiła nowsza wersja komórki. Już w dniu, kiedy pojawiła się ona w sklepach ustawiła się ogromna kolejka klientów, choć, co istotne, cena telefonu wynosiła aż około 4 tys. dolarów.