pobieranie piosenek z youtube

Czy pobieranie treści z YouTube’a jest legalne?

Technologia

YouTube to jedna z największych, najbardziej popularnych platform internetowych udostępniających treści multimedialne. Służy do dzielenia się muzyką, filmami, nagraniami o różnej tematyce. Wystarczy urządzenie mobilne i podłączenie do internetu, żeby zyskać dostęp do niemal nieograniczonych zasobów. Co jednak z korzystaniem z muzyki i filmów w trybie online, np. podczas spaceru czy w poczekalni bez wi-fi? Rozwiązaniem może być pobranie treści na dysk. Jak to zrobić, nie łamiąc prawa?

Pobieranie treści z YouTube’a na dysk – czy to legalne?

Choć na co dzień większość osób chętnie odtwarza treści na platformie YouTube i nie ma potrzeby ich zapisywania na dysku, to zdarzają się sytuacje, w których chciałyby mieć dostęp do ulubionej muzyki czy filmów w trybie online. Wychodząc na jogging do parku łatwo stracić zasięg, a tym samym dostęp do sieci, w wielu miejscach, jak poczekalnie czy środki transportu wciąż brak WiFi i korzystanie z internetowych treści jest utrudnione. Wtedy najlepiej byłoby mieć muzykę i filmy zapisane na urządzeniu mobilnym.
Czy pobieranie treści z YouTube’a jest zgodne z prawem? Odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem zachowania pewnych zasad. Trzeba też pamiętać, że pobieranie nie jest tożsame z udostępnianiem multimediów innych, a tym bardziej z ich sprzedażą czy modyfikowaniem w celu udostępnienia i czerpania z tego tytułu korzyści majątkowych.

Jakie kryteria spełnić, by pobieranie filmów z YouTube’a było zgodne z prawem?

Pobierając filmy i piosenki z YouTube’a, należy dopilnować kilku kwestii. Po pierwsze, nielegalne jest pobieranie treści, które udostępniono niezgodnie z prawem, tzn. ściągając np. film, który jest dystrybuowany wyłącznie w kinie, z platformy YouTube, internauta popełnia przestępstwo. Zwłaszcza jeśli ma świadomość korzystania z nielegalnych treści, może ponieść odpowiedzialność karną.
Po drugie, pobieranie piosenek z YouTube czy ściąganie filmów, jest legalne tylko wtedy, gdy internauta zamierza nich korzystać na własny użytek. Wolno mu więc słuchać utworów czy oglądać nagrania, ale nie wolno przesyłać ich dalej, udostępniać publicznie czy publikować w innych serwisach.

Jak to zrobić: szybkie pobieranie filmów z YouTube’a

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Jak ściągać materiały z YouTube’a? Sam serwis nie udostępnia wbudowanej opcji ściągania multimediów. Do pobierania piosenek z Youtube’a, pobierania filmów i innych wideo, potrzebny jest zewnętrzny program.
W sieci można znaleźć wiele narzędzi działających na poziomie przeglądarki albo instalowanych na dysku – jedne umożliwiają ściąganie wszelkiego typu nagrań, inne specjalizują się w konkretnych multimediach i umożliwiają np. tylko pobieranie piosenek z YouTube’a.