monitor

Jak wybrać monitor poleasingowy?

Technologia

Można zaobserwować, że monitory poleasingowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie kwestie powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Czym należy się sugerować wybierając tanie monitory poleasingowe?

Jak wybrać najlepsze tanie monitory?

Osoby, które przyjrzą się monitorom poleasingowym dostępnym na rynku dostrzegą między nimi bardzo istotne różnice. Należy do nich zaliczyć przekątną matrycy. W zdecydowanej większości przypadków wynosi ona od 19 do 24 cali. Bardzo duże znaczenie będzie miał także typ wspomnianej wcześniej matrycy. Można bowiem zaopatrzyć się w produkt z błyszczącą lub matową. Konsument przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie nie może zapomnieć o proporcjach ekranu. Oczywiście zdecydowanie największą popularnością cieszą się monitory panoramiczne 16:9.

Rozdzielczość, przekątna matrycy i proporcje ekranu

Wybór monitora powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jak dany użytkownik będzie używał komputera. Monitory używane o przekątnej 19-21 cali w zupełności wystarczą do najbardziej podstawowych zastosowań biurowych. Doskonałym przykładem może być obsługa edytora tekstu czy arkusza kalkulacyjnego. W tym przypadku egzamin zdadzą także monitory używane charakteryzujące się proporcjami 5:4 czy 4:3.

Konsumenci, którzy są zainteresowani korzystaniem z gier lub oglądaniem filmów powinni zdecydować się na omawiany produkt o zdecydowanie większej przekątnej. Nie można oczywiście zapomnieć, że absolutnym standardem jeżeli chodzi o rozdzielczość będzie Full HD, czyli 1920×1080.

Na jaki typ i rodzaj matrycy warto się zdecydować?

Najtańszym typem matryc jest oczywiście TN. Ich zdecydowanie największym atutem jest stosunkowo krótki czas reakcji. Produkt doskonale zda egzamin szczególnie w codziennej pracy. Z kolei wadą jest stosunkowo słabe odwzorowanie kolorów.

W przypadku matryc VA, kryształy są ułożone ukośnie i pionowo w stosunku do powierzchni ekranu. Należy mieć świadomość, że występują dwie odmiany, czyli MVA oraz PVA. Do największych zalet tego rodzaju matryc trzeba zaliczyć bardzo krótki czas reakcji i świetny kontrast.

IPS jest z kolej najlepszym z pośród trzech typów matryc. Produkt jest w stanie doskonale odwzorować kolory. Ponadto monitor gwarantuje szerokie kąty widzenia zarówno w poziomie, jak i w pionie. Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że wadą tego typu matrycy jest słabe odwzorowanie czerni. Godny uwagi jest również fakt, że matryce IPS są droższe w porównaniu do VA czy TN.