zadbany uśmiech, dentysta

Czym zajmuje się dentysta?

Zdrowie i uroda

Lekarz stomatolog zajmuje się leczeniem zębów, ale także jamy ustnej oraz obszarów twarzoczaszki. Od 2004 używany jest także tytuł lekarz dentysta i obie te nazwy funkcjonują zamiennie.

Zawód lekarza stomatologa

Okręgowa Izba Lekarska przyznaje ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się gabinet stomatologiczny Opole jest miastem, w którym działa wielu doskonałych fachowców. Żeby zostać stomatologiem trzeba najpierw ukończyć studia pięcioletnie magisterskie, a później przejść pozytywnie wybraną specjalizację. Studia są niezwykle wymagające, dlatego trzeba być odpowiednio zaangażowanym, żeby dać sobie radę. Niestety wiele osób odpada, ale takie jest już życie. Osoby, które ukończyły studia przed 1 października 2016 roku, muszą jeszcze dodatkowo odbyć staż podyplomowy, który trwa jeden rok. Stomatologia jest niezwykle szerokim działem medycyny. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że stomatologia składa się z wielu obszarów, takich jak: stomatologia zachowawcza, stomatologia dziecięca, ortodoncja, endodoncja, periodontologia oraz protetyka stomatologiczna. Warto dodać, że stomatologia dziecięca jest inaczej określana jako pedodoncja. Gdy sytuacja jest krytyczna to może pomóc jedynie doświadczony dentysta Opole oferuje w tym zakresie duże możliwości.

Zabiegi dentystyczne

Niezwykle ważna jest profilaktyka, ponieważ lepiej jest zapobiegać niż później leczyć. Niektóre zabiegi zmniejszają ryzyko pojawienia się próchnicy oraz wzmacniają szkliwo, a należą do nich lakowanie oraz lakierowanie zębów. Warto przynajmniej raz w roku udać się do dentysty na wizytę kontrolną, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Chirurgia stomatologiczna to inaczej chirurgia jamy ustnej. Jeżeli musimy usunąć zęby mądrości to wtedy udajemy się do dentysty chirurga. Lekarz specjalizujący się w dziedzinie stomatologii zajmuje się także usuwaniem torbieli twarzoczaszki oraz leczeniem ropni. Wizyty kontrolne umożliwiają wykryciu problemu we wczesnym stadium. Dokładny wywiad lekarski jest jedną z pierwszych czynności, które przeprowadza lekarz stomatolog. Lekarz pyta pacjenta o reakcje alergiczne, które występowały w przeszłości. Badania USG oraz tomografia komputerowa to badania, które pozwalają zdiagnozować cięższe przypadki. Kanałowe leczenie zębów jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Nieleczona próchnica skutkuje niestety często utratą pojedynczych zębów. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się stomatolog Opole przyciąga pacjentów z całej Polski.