panele 3d, kasetony 3d

Odmień wnętrze Twojego domu – przestrzenne panele dekoracyjne

Dom i ogród

Jeśli chcemy stworzyć w naszym domu czy mieszkaniu wnętrze z charakterem, ważne jest, by urządzić je według spójnego projektu, w którym wszystkie elementy się uzupełniają i współgrają ze sobą. Każdy, kto lubi częste zmiany w otaczającej go przestrzeni, powinien postawić na wnętrze minimalistyczne, ale uzupełnione o charakterystyczne akcenty, które jednocześnie łatwo zmienić. Dobrym wyborem będą tutaj panele dekoracyjne 3d, najlepiej położone tylko w kilku, konkretnych punktach domu.

Panele i kasetony 3d – co to takiego?

Panele dekoracyjne 3d to wszystkie rodzaje płytek naściennych z przestrzennym wzorem, wykonanych z różnych materiałów, które układamy podobnie jak kafelki. Są one jednak znacznie bardziej różnorodne pod względem kolorów, wzorów i faktur, a zarazem nie jest oczywiste, że możemy je kłaść w takich pomieszczeniach jak łazienki. Należy sprawdzać dane techniczne i metody konserwacji każdego rodzaju paneli. Na rynku dostępne są zarówno panele 3d do montowania wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Ich główną funkcją pozostaje funkcja dekoracyjna. W ofertach sklepów możemy również znaleźć kasetony 3d – są one zasadniczo przeznaczone do mocowania na suficie, co daje bardzo interesujące efekty, szczególnie w pomieszczeniach z niezbyt wysokim sufitem, który optycznie unosi.

Jak dobrać panele dekoracyjne?

Pamiętajmy, że ściana w pokoju pokryta dekoracyjnymi panelami zmienia charakter całego pomieszczenia. Do wyboru mamy drewniane panele 3d, od najprostszych, eksponujących naturalny kolor i wzór materiału, po rzeźbione czy mozaikowe zastawienia różnych kolorów i gatunków drewna; panele i kasetony ceramiczne, czasem przypominające stare kafle od pieców albo imitujące cegłę czy kamień naturalny; panele dekoracyjne 3d z tworzyw sztucznych, które pozwalają uzyskać bardzo zróżnicowane efekty, a także panele metalowe, na przykład z blachy falistej, przeznaczone raczej do montowania na zewnątrz budynków.

Jeśli urządzamy modernistyczne wnętrze, dobrze dopasują się do niego dekoracyjne panele ceramiczne albo z tworzyw sztucznych, o fantazyjnych, abstrakcyjnych formach i kolorach. We wnętrzach w stylu rustykalnym lub skandynawskim idealnym dopełnieniem będą panele z naturalnych materiałów, szczególnie drewniane. Panele, jako duży i rzucający się w oczy element, wpływają na charakter całego wnętrza.