Pacjenci, którzy przychodzą do stomatologa, mogą borykać się z różnymi dolegliwościami zębów. Zdarza się, że potrzebują pomocy ortodonty lub protetyka. Do zaawansowanych chorób stomatologicznych należą również paradontoza, czy zatrzymanie zębów. Najczęściej jednak dentysta bielsko biała zajmuje się leczeniem próchnicy.
Jak stomatolog bielsko biała leczy próchnicę?
Najprostszym sposobem na pozbycie się próchnicy jest remineralizacja. W wielu wypadkach pacjent, u którego wykonuje się ten zabieg nie miał pojęcia o powstającej zmianie, ponieważ nie dawała ona żadnych oznak. Lekarz podczas wizyty oczyszcza ząb a potem pokrywa go żelem lub lakierem zawierającym fluor. Zdarza się, że zabieg należy powtórzyć na kolejnej wizycie.
Kiedy na zębie pojawia się czarny nalot a pacjent skarży się na ból, konieczne będzie plombowanie. Stomatolog bielsko biała oczyszcza wtedy ząb z bakterii próchniczych i wypełnia go kompozytem. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu i jeszcze przez kilka godzin po nim ząb i jego okolice pozostają znieczulone.
Przy zaawansowanej próchnicy konieczne jest leczenie kanałowe, czyli endodoncja. W czasie zabiegu (również w znieczuleniu miejscowym), który trwa około 40 minut, dentysta usuwa miazgę z kanałów a następnie je dezynfekuje. Na końcu wypełnia kanały gutaperką i wykonuje plombę.
Nieleczona próchnica może prowadzić do utraty zęba a także być przyczyną wielu innych schorzeń, które pozornie nie wiążą się z zębami. Bakterie próchnicze przyczyniają się do chorób reumatycznych i układu oddechowego. Choroby w obrębie jamy ustnej mogą również przyczynić się do schorzeń układu sercowego.
Jak uniknąć próchnicy?
W początkowym stadium próchnica jest zupełnie niewidoczna. Dlatego ważne są regularne przeglądy stomatologiczne. Dentysta Bielsko Biała powinien minimum raz w roku przejrzeć stan uzębienia pacjenta i wyleczyć wszystkie powstałe ubytki.
Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednia dieta. Aby zęby były zdrowe, należy unikać słodkich pokarmów i napojów. W dużej mierze to one powodują wzrost bakterii w jamie ustnej.
Ponadto należy dbać o higienę jamy ustnej: regularnie szczotkować i nitkować zęby. Aby uniknąć próchnicy należy regularnie usuwać w gabinecie kamień nazębny. Niektórzy pacjenci muszą robić to co pół roku.