leczenie ortodontyczne

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Zdrowie i uroda

Większość osób dorosłych podejmuje leczenie ortodontyczne ze względów estetycznych. Krzywe zęby, niewłaściwy zgryz powodują u nich dyskomfort w kontaktach towarzyskich, czują się skrępowane, nie mają pewności siebie. Aparat ortodontyczny u osób dorosłych nikogo już nie dziwi, więc coraz więcej osób decyduje się na jego założenie.

Dlaczego zgryz jest nieprawidłowy?

Przyczyn wad zgryzu może być wiele. Najczęściej dzieli się je na genetyczne i nabyte. Do tych pierwszych można zaliczyć np. duże szpaty między górnymi siekaczami lub nadmiernie rozwiniętą żuchwę.

Wady nabyte najczęściej są efektem błędów popełnianych przez rodziców w okresie niemowlęcym. Niewłaściwie dobrany smoczek, zbyt długie ssanie smoczka lub ssanie kciuka należą do tych najważniejszych. Wady zgryzu początkowo są niewidoczne dla rodziców, ale dobry ortodonta Łódź zdiagnozuje je bez problemu i zaleci odpowiednie leczenie.

Dlaczego nieprawidłowy zgryz trzeba leczyć?

Wada zgryzu to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu, to przede wszystkim kwestia zdrowia. W zależności od rodzaju nieprawidłowości i rodzaju wady żeby szybciej ulegają ścieraniu i szybciej się psują.

Pokarmy są niedokładnie rozdrabniane co powoduje różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wady zgryzu mogą powodować także wady wymowy, które będą trudne do skorygowania bez korekty zgryzu.

Diagnoza ortodoncja Łódź

Pierwsza wizyta u ortodonty ma charakter konsultacyjny i najczęściej następuje pod wpływem sugestii dentysty. Podczas leczenia dostrzegł on jakieś nieprawidłowości w zgryzie lub zaproponował wyprostowanie zęba. Bardzo wiele dorosłych przekonanych jest, że aparaty ortodontyczne zakłada się tylko u dzieci.

Podczas pierwszej wizyty dobry ortodonta Łódź przeprowadza badanie zewnętrzne oceniające profil, symetrię oraz pracę stawów skroniowo-żuchwowych.

W trakcie badania wewnętrznego jamy ustnej sprawdza ilość zębów, ich ustawienie, wzajemne ustawienie żuchwy dolnej i górnej, ruchomość języka, stan śluzówki. Czasami konieczne będzie wykonanie zdjęcia panoramicznego wszystkich zębów (pantomogram). Wykonuje także odpowiednie zdjęcia zębów i wycisk do odlewu gipsowego.

Plan leczenia ortodoncja Łódź

Podczas drugiej wizyty dobry ortodonta w Łodzi przedstawi opracowany plan leczenia i dokładnie omówi go z pacjentem. Przedstawi sposób leczenia, jego przebieg oraz spodziewane efekty. Zaprezentuje także rożne rodzaje stałych aparatów ortodontycznych, ich zalety oraz wady oraz cenę. To ostatnie jest bardzo istotne ze względu na duże zróżnicowanie cenowe, od 3 do kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku drogich aparatów ortodonta w Łodzi proponuje leczenie na korzystnych ratach.

Zakładanie aparatu

Przed założeniem aparatu wszystkie zęby muszą być dokładnie wyleczone. Czasami ortodonta w Łodzi musi kilka dni wcześniej założyć gumowe separatory między bardzo ciasno rosnącymi zębami.

Najpierw lekarz zakłada pierścienie na „szóstki”, następnie do każdego zęba przykleja wybrane przez pacjenta zamki, przewleka przez nie łuki (tytan lub metale szlachetne z niklem) naciągające oraz zakłada ligatury. W przypadku pacjentów uczulonych na nikiel (zdarza się dość często), stosowane są inne metale.

Dobry ortodonta w Łodzi poinstruuje także jak przeprowadzać higienę jamy ustnej, jakie stosować szczoteczki i pasty do zębów, jaka dieta jest najlepsza. Przyzwyczajenie się do aparatu stałego trwa kilka dni.

Wizyty kontrolne

Leczenie ortodontyczne u dorosłych trwa ok. dwa lata i w tym czasie trzeba odbyć kilka wizyt kontrolnych. Ortodonta podczas nich ocenia postęp leczenia i zmienia siłę nacisku łuków. Początkowo wizyty odbywają się co miesiąc, potem co 2 miesiące.

Na koniec następuje zdjęcie aparatu ortodontycznego, dokładne wyczyszczenie i wypolerowanie zębów.