dentysta, ortodonta

Czy warto założyć aparat ortodontyczny?

Zdrowie i uroda

Na korygowanie ustawienia zębów decyduje się obecnie coraz więcej osób, co sprawia, że ortodonta Olsztyn nie może narzekać na brak pacjentów. Wiele osób jednak bagatelizuje wady zgryzu, czy to u siebie, czy u swoich dzieci. Jest to zdecydowanie bardzo złe podejście. Dlaczego?

Nie tylko kwestia estetyki

Osoby decydujące się założyć aparat ortodontyczny Olsztyn zwykle chcą pozbyć się szpecącego defektu, jakim niewątpliwie jest wada zgryzu. Tylko idealnie proste zęby mogą być naprawdę piękne, więc nawet niewielkie odchylenia od normy nie są pożądane, psują efekt i mogą wprawiać w kompleksy. Gdy zaś zęby są bardzo krzywe, sprawiają o wiele więcej problemów niż tylko brak atrakcyjności i poczucia pewności siebie.
To między innymi zagrożenie dla ich zdrowia. Można więc uznać, że aparat ortodontyczny Olsztyn należy założyć także w trosce o ich zdrowie. Stłoczone zęby trudno jest doczyścić dokładnie, wobec czego na ich powierzchniach stycznych często pojawiają się plamy próchnicze.
Na tym nie koniec. Krzywe zęby mogą też być bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, a nawet pękać – przez nacisk, jaki wywierają na nie zęby sąsiednie.

(Nie)uciążliwe rozwiązanie

Osoby zastanawiające się nad rozwiązaniem, jakim jest założenie aparatu ortodontycznego w Olsztynie, mają do wyboru wiele metod, jakie może zaproponować dobry ortodonta Olsztyn. Jeśli chodzi o dzieci, u których leczy się wady zgryzu najczęściej, zwykle stawia się na aparaty ruchome. Z tego powodu konieczne jest pilnowanie dziecka, by nosiło aparat odpowiednią liczbę godzin w ciągu dnia, a także zakładało go na noc. Ortodonta dziecięcy Olsztyn musi też regularnie podkręcać aparat – wizyty odbywane są mniej więcej co miesiąc.
Jednak z takich usług mogą korzystać nie tylko najmłodsi, ortodonta dziecięcy Olsztyn to nie jedyne rozwiązanie. Wyprostować zęby można w każdym wieku, a przy tym możliwe jest zdecydowanie się na mniej uciążliwy aparat – zresztą dziś nawet klasyczne aparaty, przez mniejsze zamki, nie są ani kłopotliwe, ani szpecące. Gdy zaś chce się czuć jeszcze bardziej pewnie, można zdecydować się na inne rodzaje aparatu. Dobry ortodonta Olsztyn zaproponuje na przykład aparaty kosmetyczne, które mają niewidoczne, przezroczyste zamki. Najbardziej dogodnym i najnowocześniejszym rodzajem aparatu jest zaś Invisalign, czyli aparat nakładkowy, który nie dość, że jest przezroczysty, to jeszcze zdejmowany. Jest też dzięki temu bardzo wygodny, gdyż zdejmuje się go do jedzenia oraz mycia zębów, co zapewnia lepszą higienę.