Centra serwisowe oferują szeroki zakres usług dotyczących naprawy wózków widłowych oraz ich renowacji. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie ich w nienagannej dyspozycji w zakładach pracy, na halach, w portach i w innych miejscach, gdzie mają zastosowanie na co dzień.
Serwis wózków widłowych – zakres oferty
Serwis wózków widłowych oferuje takie usługi jak przede wszystkim renowacje i naprawy wózków widłowych różnych marek, w tym tych najbardziej popularnych, takich jak: Manitou, Toyota, Nissan, Mitsubishi, Linde itp. W stałej ofercie klienci mogą też liczyć na okresowe przeglądy techniczne i przygotowywanie podnośników do rejestracji UDT. W serwisie dokonuje się też montażu dodatkowego sprzętu, takiego jak np. widły lub chwytaki obrotowe. Na co dzień odbywa się tam również regeneracja masztów i zawieszeń, remonty silników oraz skrzyń biegów, montaż instalacji na butlę gazową typu propan butan i możliwość korzystania z wózków zastępczych na czas oddania własnych do naprawy.
Serwisy w standardowej ofercie posiadają też montaż opon pneumatycznych i elastycznych w firmach oraz dostęp do elementów zamiennych (także poprzez wysyłkę). Inną formą współpracy jest pogotowie serwisowe, które w ciągu doby może pojawić się u klienta i usunąć awarię w sprzęcie. Ponadto serwisy oferują gwarancje na wszystkie wykonywane naprawy i świadczone usługi.
Podstawy prawne świadczenia usług przez serwisy wózków widłowych
Zgodnie z normami prawnymi serwis i naprawa wózków widłowych muszą odbywać się w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Dokładne aspekty prawne, jeśli chodzi o wózki widłowe wskazuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 lutego 2003 r., zmieniające rodzaj urządzeń technicznych podlegających dozorowi
technicznemu – wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia zostają objęte dozorem technicznym (Dz. U. Nr 28, poz. 240). Przepis ten nakłada pewne zobowiązania i określa jakie obowiązki posiadają użytkownicy wózków i jak powinna przebiegać naprawa wózków widłowych. Wskazuje m.in., że każdy serwis, który naprawia wózki widłowe powinien posiadać uprawnienia i zgodę UDT, a także uprawnienia Konserwatora Urządzeń Transportu Bliskiego i uprawnienia gazowe, wymagane przez UDT. Świadczenie usług remontu i napraw wózków wiąże się ponadto z oferowaniem przez serwisy na rzecz klientów także dodatkowych usług, takich jak mp. pomoc w zakresie zebrania całej, niezbędnej dokumentacji technicznej oraz ruchowej eksploatowanych wózków widłowych używanych w zakładach pracy.