Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba to coraz bardziej popularna procedura, którą przeprowadza się głównie wtedy, gdy zawodzą inne formy leczenia. Resekcja wierzchołka korzenia może okazać się niezwykle pomocna między innymi w przypadku, w którym niemożliwe okazuje się wykonanie leczenia kanałowego.
Resekcja wierzchołka zęba – co to takiego?
Resekcja wierzchołka zęba to zabieg, podczas którego dochodzi do usunięcia zanieczyszczonego kawałka korzenia. Zabieg ten w większości przypadków przynosi pożądany efekt, chroniąc pacjenta przed przedwczesną utratą zęba.
Resekcję wierzchołka korzenia zęba przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym – zabieg rozpoczyna się nacięciem śluzówki, dzięki któremu możliwe staje się dotarcie do kości zęba i usunięcie zanieczyszczonych fragmentów tkanek. Podczas zabiegu kluczową kwestię odgrywa staranne usunięcie wszelkich wadliwych fragmentów – pozostawienie nawet niewielkiej części chorej tkanki mogłoby bowiem doprowadzić do poważnych komplikacji.
Po zakończeniu całej procedury lekarz stomatolog powinien zaszyć powstałą ranę, a na końcu kanału powinien zostać umieszczony cement dentystyczny. Warto pamiętać o tym, że po zabiegu resekcji wierzchołka zęba może pojawić się ból, któremu bardzo często towarzyszy także mocno widoczna opuchlizna. W celu przeciwdziałania bolesnym skutkom zabiegu poleca się stosowanie leków przeciwbólowych i zimnych okładów.
Resekcja wierzchołka korzenia zęba – główne wskazania do zabiegu
Resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg, który bardzo często bywa wykorzystywany jako alternatywa dla leczenia kanałowego – procedurę resekcji wierzchołka zęba stosuje się między innymi wtedy, gdy leczenie kanałowe nie jest możliwe lub nie przynosi pożądanych rezultatów. Poza tym wśród najczęściej spotykanych wskazań do wykonania resekcji wierzchołka zęba można znaleźć między innymi nieprawidłową budowę anatomiczną zębów, która utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu leczenia kanału.
Resekcja wierzchołka korzenia zęba stosowana jest również w przypadku pacjentów, u których występują ropnie, zabieg ten przeprowadza się także w przypadku zębów martwych. Resekcja wierzchołka zęba może okazać się także niezwykle pomocna w przebiegu leczenia zachowawczego. Dentysta może zdecydować się na tę formę leczenia również w wypadku patologicznych zmian w obrębie zębów i dziąseł.